Rehabilitacja to proces, którego celem jest przywrócenie pełnej lub jak największej sprawności ruchowej, psychicznej i społecznej po przebytej chorobie, urazie lub innej niekorzystnej sytuacji zdrowotnej. Tradycyjnie rehabilitacja odbywa się w placówkach medycznych, pod okiem fizjoterapeutów. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje rehabilitacja online, która pozwala na wykonywanie ćwiczeń w domu, bez konieczności wizyty w placówce lub umawiania specjalisty na wizytę domową.
Liczne badania naukowe potwierdzają, że rehabilitacja online może być równie skuteczna jak tradycyjne formy terapii. Według eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto wykazano, że osoby po przebytym urazie stawu skokowego, które uczestniczyły w rehabilitacji online, miały podobne wyniki w zakresie poprawy zakresu ruchu i siły mięśniowej, jak osoby, które uczestniczyły w rehabilitacji tradycyjnej. Kolejne badanie, tym razem przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazało, że osoby po przebytym udarze, które uczestniczyły w rehabilitacji online, miały lepsze wyniki w zakresie poprawy funkcji poznawczych, niż osoby, które uczestniczyły w rehabilitacji tradycyjnej. Wyniki tego eksperymentu świadczą o tym, że terapia prowadzona w formie online, dzięki swojej regularności oraz dostępności może dawać realnie lepsze efekty od terapii klasycznej. Dodatkowo, możliwość realizowania planów treningowych samodzielnie daje większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki takim wynikom medycyna online jest nurtem silnie rozwijającym się i tworzącym realne pole do wprowadzania innowacji technologicznych mogących dalej usprawniać ten proces.
W celu porównania skuteczności rehabilitacji online z tradycyjnymi formami terapii, przeprowadzono badania kliniczne, w czasie których porównywano wyniki osób uczestniczących w rehabilitacji online z wynikami osób, które uczestniczyły w rehabilitacji tradycyjnej. W czasie trwania badania analizowano dane takie jak: zakres ruchu, siła mięśniowa, funkcje poznawcze (zdolność myślenia, uczenia się i zapamiętywania), oraz ogólna jakość życia (na podstawie subiektywnej oceny badanej osoby). W połowie badanych obszarów tj. poprawa zakresu ruchu oraz siły mięśniowej, wykazano, że rehabilitacja online może być równie skuteczna jak tradycyjne formy terapii. Natomiast w zakresie poprawy funkcji poznawczych i jakości życia udowodniono, że rehabilitacja realizowana w formie zdalnej może przynieść lepsze wyniki i być skuteczniejsza od tej realizowanej tradycyjną techniką. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że rehabilitacja prowadzona w formie online może być równie skuteczna jak jej tradycyjna forma. Wraz z rozwojem technologii i medycyny online można liczyć na progres również w tym obszarze. Trening w formie online jest szczególnie korzystny dla osób, które mają problemy i trudności komunikacyjne, chcą samodzielnie kontrolować przebieg rehabilitacji oraz wolą wykonywać rehabilitację w domu (np. ze względu na inne dolegliwości zdrowotne, które powodują dyskomfort związany z realizacją ćwiczeń w placówce).
W przyszłości można spodziewać się dalszego rozwoju rehabilitacji online ze względu na popularność tego nurtu medycyny oraz widoczny rozwój technologiczny nastawiony na poprawę funkcjonowania i precyzji usług online w obszarze leczenia. Technologia będzie wykorzystywana do tworzenia bardziej zaawansowanych programów rehabilitacyjnych, które będą dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dedykowane ćwiczenia w formie online mogą również być wykorzystywane do prowadzenia badań klinicznych, które będą dostarczać nowych informacji na temat skuteczności tej metody leczenia.
Opierając się na wynikach przeprowadzanych badań możliwe jest stwierdzenie, że rehabilitacja w formie online jest równie skuteczną metoda leczenia, która w przyszłości może być wykorzystywana na szeroką skalę. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które mają trudności z dotarciem do placówki medycznej lub chcą wykonywać ćwiczenia w domu. Realna szansa na dalszy rozwój tego zakresu medycyny sprawia, że jest to coraz bardziej atrakcyjna alternatywa dla klasycznych metod rehabilitacji.